פניות ציבור

איכות המים

הדבר החשוב ביותר העומד לנגד "מי אביבים" הוא שתושבי ת"א יפו ייהנו ממים באיכות גבוהה.

 

על מנת להבטיח זאת, "מי אביבים" עורכת אלפי בדיקות במהלך השנה שתפקידן לוודא שהמים הזורמים בברזים הם אכן באיכות ראויה לשתייה ולשימושים אחרים.

 


 

ריכזנו עבורכם מגוון שאלות ותשובות נפוצות בנושא זה:

מאין מגיעים המים שזורמים בברזים שבביתי?

המים מסופקים לעיר משתי מקורות עיקריים:
 • מי תהום הנשאבים מ- 6 בארות מקומיות.
 • מים שמספקת חברת "מקורות" מבארות מחוץ לעיר וממתקנים אחרים כמו המוביל הארצי והתפלת מי ים.
לראש העמוד לראש העמוד

האם "מי אביבים" עורכת בקרה על איכות המים?

חברת "מי אביבים" עוקבת באופן הדוק ומקצועי אחר איכות מי השתייה הזורמים בברזי המים של תושבי העיר. מפקח איכות המים של החברה עורך אלפי בדיקות במהלך השנה, חלקן נעשות מדי יום, במטרה להבטיח כי המים לצרכנים יהיו ראויים וטובים לשתייה. הבדיקות כוללות בדיקות כימיות, בקטריולוגיות ופיזיקאליות, הנערכות ברשת המים והביוב, בחיבורי חברת מקורות לצנרת העירונית, במאגרים ובבארות. כל הבדיקות נעשות במעבדה של משרד הבריאות. המחלקה לבריאות הסביבה של משרד הבריאות מפקחת על ביצוע הבדיקות.
לראש העמוד לראש העמוד

האם אפשר לקרוא את דו"חות איכות המים ש"מי אביבים" מנפיקה?

כחלק ממדיניות החברה לשקיפות מלאה בכל תחומי פעילותה, מפרסמת "מי אביבים" דוחות הכוללים את תוצאות הבדיקות לאיכות המים. באתר האינטרנט של החברה מוצגות באופן שוטף כל הבדיקות שמקיימת החברה. נוסף על כך, מפרסמת החברה ארבע פעמים בשנה דוחות לצרכנים בתחום איכות המים: דוח שנתי הכולל את כל הבדיקות ודוח חצי שנתי הכולל את הבדיקות המיקרוביולוגיות, מופצים ללקוחות במצורף לחשבון המים. שני דוחות רבעוניים מתפרסמים בעיתונות. לחץ כאן לקבלת דו"חות איכות המים האחרונים:
לראש העמוד לראש העמוד

מהם "מים קשים"?

קשיות במי שתייה נגרמת ע" שני מינרלים - קלציום (סידן) ומגנזיום. מקורם של הסידן והמגנזיום בישראל הוא בעיקר בסלעים הנמצאים באקוויפר ההר. מינרלים אלה אינם מזיקים לבריאות וברוב המקרים אף מועילים. יש האומרים שהמים הקשים נקראים כך משום שהקלציום והמגנזיום מקשים על ביצוע הכביסה.
לראש העמוד לראש העמוד

שמתי לב שהקומקום ומכונת הכביסה שלי מלאים באבנית. מדוע זה קורה?

שקיעת אבנית במכשירים צורכי מים כגון דוד חימום, מכונה כביסה, מדיח כלים וכדומה נגרמת בשל רמת קשיות גבוהה במים.
כיצד אפשר לטפל בתופעת הקשיות?
יש לווסת מכשירים הצורכים מים דוגמת  מדיח הכלים ומכונת הכביסה לווסת את המכשיר בהתאם להוראות היצרן בנושא הקשיות. לשירותכם, מצ"ב טבלה המסכמת את יחידות קשיות במים המסופקים ע"י חברת מקורות.
לראש העמוד לראש העמוד

האם מים שיוצרים אבנית בקומקום גורמים לאבנים בכליות?

לא, החומר ממנו נוצרת האבנית הוא פחמת סידן ואין לו שום קשר עם אבנים בכליות.

לראש העמוד לראש העמוד

על מי מוטלת האחריות לדאוג לאיכות המים המסופקים בביתי?

 האחריות לאיכות, לטיהור ולניקיון של המים נתונה בידיהם של שלושה גורמים: ברמה הארצית – חברת "מקורות", ברמה העירונית – חברת "מי אביבים" וברמה הפרטית – התושבים. חברת "מקורות" וחברת "מי אביבים" פועלות לטיהור מי השתייה ולניקיונם, הן באמצעות אחזקה שוטפת של הצנרת והמאגרים והן באמצעות דיגום יומיומי של המים ובדיקתם במעבדת משרד הבריאות, במטרה להבטיח כי מי השתייה, המסופקים לצרכן ראויים ועומדים בתקנות משרד הבריאות. על התושב חלה האחריות לאספקת המים ולטיבם ולמערכת המים (צנרת, מכלים, ברזים ומשאבות) ממד המים ועד פנים הנכס. אחזקה יעילה של המערכת תמנע שיבושים באספקת המים, הן בטיב והן בלחץ.
לראש העמוד לראש העמוד

אני מתגורר בבניין רב קומות. כל כמה זמן יש לבדוק את מערכת המים בבניין?

יש לבדוק לעיתים קרובות (אחת לחודשיים לפחות) את תקינותן של המשאבות ולוודא שהן פועלות כשורה ואינן מרעישות או נוזלות. במקרה של תקלה יש להזמין מיד טכנאי כדי למנוע שיבושים באספקת המים. יש לבדוק ביסודיות, אחת לשנה, את מערכת אספקת המים בבניין, המשאבות, מערכת החשמל המפעילה אותן, המצופים, הברזים והשסתומים החד כיווניים, ולתקן את הדרוש תיקון. יש להבטיח פתיחה מלאה של המגופים במערכת (אלה שצריכים להיות פתוחים) למניעת חוסר לחץ.
לראש העמוד לראש העמוד

האם מכל מי השתייה שעל גג בניין מגורים משפיע על איכות המים?

המכלים שעל הגגות באים להבטיח לחץ אחיד של מים בבניינים רבי קומות וכן אגירה מסוימת בעת הפסקות חשמל. במידה והם מוחזקים בצורה נכונה וקיימת בהם תחלופת מים, לא תחול בהם הרעה של איכות מים. לצערנו יש מקרים רבים בהם המכלים לא עוברים ניקוי, ואף קיימים מכלים שחלקם העליון שבור ופגום. במקרים אלה יכול לחדור פנימה זיהום, שמקורו בציפורים או בעלי חיים אחרים. לכן יש חשיבות רבה לבדיקה תקופתית של מצב המכל ויש לנקותו ולתקנו במידת הצורך.

לראש העמוד לראש העמוד

כל כמה זמן יש לנקות את מכל המים שעל הגג וכיצד לעשות זאת?

את המכל עצמו יש לנקות לפחות אחת לשנה. הניקוי יהיה יעיל וטוב, אם יינקטו הפעולות הבאות:
 1. הרקת המכל - להרקת המכל, יש לסגור את הברז הנמצא על הצינור הממלא את המכל, ולפתוח את ברז הניקוז הנמצא בתחתית המכל.
   
 2. ניקוי המכל - בתום התרוקנות המכל, יש לסגור את ברז היציאה שעל הצינור המספק מים לצרכנים ולנקות במברשת קשה את כל המשקעים שהצטברו בתחתיתו ועל הדפנות, עד לקבלת תחתית ודפנות חלקות ונקיות. יש להימנע מלשרוט את דפנות המכל; שריטות עלולות לגרום להצטברות מהירה של לכלוך.
   
 3. שטיפת המכל - לאחר הרחקת כל המשקעים מן המכל, יש לפתוח את ברז כניסת המים למכל פתיחה מלאה, להשאיר את ברז הניקוז הפתוח, ולהתיז מים על דפנות המכל ועל רצפתו עד לניקיונו המושלם.
   
 4. חיטוי המכל - בשלב הבא יש לחטא את המכל. להכנת חומר החיטוי, יש למלא דלי מים ולהוסיף ליטר אקונומיקה (כמות זו תספיק למכל בנפח עד 10 מטרים מעוקבים). יש לסגור את ברזי היציאה והכניסה של המים למכל, ולהתיז בזהירות את תוכן הדלי על דפנות המכל. לאחר כשעה, יש לפתוח את ברז היציאה ולשטוף את המכל בכמות רבה של מים, כדי לסלק את כל האקונומיקה מן המכל.
   
 5. מילוי המכל - בגמר כל פעולות הניקוי והחיטוי, יש לסגור את ברז הניקוז ולפתוח את ברז כניסת המים עד שהמכל מתמלא. לאחר מכן, יש לפתוח גם את הברז שעל הצינור המספק מים לצרכנים.
   
 6. הכנת המכל לפעולה - לאחר שמוודאים את תקינות פעולתו של המכל, יש להחזיר את המכסה למקומו ולוודא שהוא סגור היטב. בהמשך, יש להתקין רשתות על פתחי האוורור למניעת חדירת חרקים. אם המכסה פגום, ולו פגימה קלה ביותר, יש להחליפו.
לראש העמוד לראש העמוד

שמתי לב שמעל מכל המים שנמצא על גג ביתי ניצבת אנטנה סלולרית. האם זהו מצב תקין?

בהחלט לא! לתשומת לבכם, משרד הבריאות פרסם הנחיות, האוסרות התקנת אנטנה מעל מכלי המים שעל הגג, כדי למנוע זיהומים העלולים להיגרם מהפרשות של ציפורים הנוהגות לשהות על האנטנות. אם האנטנות (ומתקנים אחרים) סמוכים למכלי המים, יש לדאוג להעברתם למקום מרוחק מספיק מבחינה בטיחותית.
לראש העמוד לראש העמוד

כיצד מטופלים מי השתייה שלי?

בישראל, עוברים כל מי השתייה טיפול בסיסי – חיטוי. טיפול זה בא להשמיד חיידקים ומיקרו-אורגניזמים אחרים הגורמים למחלות.
לראש העמוד לראש העמוד

האם מים המכילים כלור בטוחים לשתייה?

כן. בדיקות רבות הוכיחו כי כמות הכלור הקיימת במי השתייה הינה בטוחה לשתייה.
לראש העמוד לראש העמוד

מה הקשר בין כלור לסרטן?

את הכלור מוסיפים למי השתייה על מנת להשמיד חיידקים. אולם, בעוד שהכלור עצמו מספק הגנה, יכולים להתחבר אליו חומרים אורגניים שאינם רעילים המומסים במים וליצור תרכובות שעלולות, על פי מחקרים בבעלי חיים, להוות סיכון להתפתחות סרטן. בישראל נערכות בדיקות מתמידות (בדיקות טריהלומתנים במים) כדי למנוע תופעה זו.  
לראש העמוד לראש העמוד

אם מי השתייה מכילים פלואור ?

עפ"י תקנות בריאות העם החל מתאריך 26/8/2014 מופסקת הפלרת מי השתיה ע"י חב' מקורות. הפסקת ההפלרה אינה משפיעה על איכות מי השתייה.

לראש העמוד לראש העמוד

האם בטוח לשתות מים המכילים פלואור?

כן, כאשר הוא מופיע בכמות המתאימה. הוספת פלואור למי השתייה בארץ תורמת לשיפור בריאות השן של הצרכנים.

לראש העמוד לראש העמוד

מדוע נראים לעתים מי הברז כאילו הם בצבע לבן?

בועות אויר מזעריות במים, הדומות לבועות הגז בבירה ובסודה, גורמות למים להיראות לבנים. תופעה זו שכיחה יותר בחורף, כאשר מי השתייה קרים. אין בתופעה זו כל נזק והיא נעלמת תוך דקות מעצמה.

לראש העמוד לראש העמוד

מה אפשר לעשות אם למי השתייה שלי יש טעם מוזר?

 1. אחסן את מי השתיה בכלי זכוכית סגור בתוך המקרר (למים החמים טעם לוואי חזק יותר מאשר למים הקרים). ישנם בקבוקי פלסטיק שמתאימים לאחסון מים במקרר, אך יש ביניהם כאלה שגורמים לטעם לוואי. לכן בדוק זאת היטב לפני השימוש.
   
 2. יש המסתייגים מטעם הכלור במי השתייה (אשר נגרם ע"י חומר החיטוי). הרתחת מי הברז במשך חמש דקות עשויה להסיר את מרבית חומר החיטוי, אם לא את כולו. לאחר שהמים יצטננו, שים אותם במקרר. זכור שלאחר שחומר החיטוי הוסר, יש להתייחס אל המים כמו אל כל מוצר מזון אחר. כסה אותם והשתמש בהם בהקדם האפשרי, מאחר והם כבר לא מוגנים מפני צמיחה מחודשת של חיידקים.
   
 3. הוספת כפית אחת או שתיים של מיץ לימון למי שתיה צוננים עשויים להפוך את המים למשקה מרענן.   

בכל מקרה של טעם או ריח יוצאי דופן עליך לדווח על כך.

לראש העמוד לראש העמוד

למי השתייה שלי גוון אדמדם או חום. מה הגורם לכך?

 1. ברזל - חומר כימי לא רעיל המופיע לעיתים בטבע, מהול במי השתייה שלך. הברזל לבדו אינו גורם לשינוי בצבע המים אלא כאשר הוא בא במגע עם האוויר.
   
 2. חלודה - הצנרת ו/או מיכל המים המובילים את המים לביתך חלודים.
לראש העמוד לראש העמוד

כאשר המים מטפטפים בכיור שלי מופיעים כתמים כחולים-ירוקים, מה גורם לכך?

הכתמים נוצרים מהנחושת שבמים. ייתכן שיש נחושת בצנרת שלך והיא חודרת אל מי השתייה.

לראש העמוד לראש העמוד

מדוע יש במים שלי חול?

הניקוי השגרתי של הצנרת שמובילה מים לביתך עשוי להביא לכך שחומרים ששקעו בתחתית הצנרת יעלו שוב לפני המים. דבר זה עשוי לתת למים שלך מראה חולי לזמן מה. הדרך הטובה ביותר לפתור בעיה זו היא להניח למים לזרום פרק זמן מן הברז.

לראש העמוד לראש העמוד

מדוע לאחר הדחת הכלים במדיח מופיעים כתמים בכוסות שלי?

הכתמים שעלולים להופיע בכלי הזכוכית לאחר ההדחה והייבוש נגרמים ע"י מינרלים בלתי מזיקים שנשארים בכלים לאחר שהמים מתאדים. קיימים בשוק מוצרים שמייבשים את הכלים  ביסודיות רבה יותר. כתמים בדלתות הזכוכית באמבטיה נגרמים מאותה סיבה.

לראש העמוד לראש העמוד

האם עליי לקנות מים בבקבוקים?

איכות המים המסופקים בתל אביב-יפו הינה ברמה גבוהה מאוד ועל כן אין צורך לקנות מים בבקבוקים מסיבות בריאותיות. בנוסף כדאי לשעת כי מים בבקבוקים יקרים פי 1,000.

למידע נוסף בנושא איכות המים ניתן לעיין באתר משרד הבריאות

לראש העמוד לראש העמוד
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד